Uśmiech i rozwój

W naszym gabinecie otrzymasz od nas zdrowe zęby, które z pewnością upiększą każdy twój Uśmiech… Swoją drogą – czy to nie dziwne, że ludzie tak rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak wiele może im on dać?

Wyobraź sobie sytuację, w której na jednej ulicy są dwa sklepy spożywcze. Podobny towar, podobne ceny, oba prowadzą panie w średnim wieku. Ale do jednego z nich przychodzisz nawet jeśli nie musisz nic kupić, po prostu wpadasz gdy przechodzisz obok. Czasami rzeczywiście kończy się to tym, że po pogawędce kupisz drożdżówkę czy dwie. Ta druga pani natomiast wcale nie jest jakaś gorsza, ale gdy przychodzisz do niej kupujesz zwyczajnie to, czego potrzebowałeś i wychodzisz, rzadko też decydujesz się kupić tam coś, czego jeszcze nie próbowałeś. W rezultacie ta pierwsza pani niemal każdego miesiąca ma większy dochód niż jej konkurentka.

A wiesz jak można najprościej opisać to, czym różnią się te dwie kobiety?
Pierwsza jest niemal zawsze uśmiechnięta i pogodna, podczas gdy druga – praktycznie nigdy.

Wiesz już może, do czego zmierzam?

Uśmiech to o wiele więcej niż zwykły wyraz twarzy. Prawdziwy, wypływający z naszego wnętrza Uśmiech to radość, lekkość, humor, szczęście, życzliwość, wdzięczność i wiele więcej.
I choć ma tak wiele zabarwień i wywoływać go mogą najróżniejsze rzeczy – od wspaniałego widoku, przez prezent od drugiej połowy aż po ironiczny docinek w jakimś talk show – zawsze przyjemnie jest się szczerze uśmiechnąć. Ba! Może nam poprawić nastrój nawet jeśli widzimy go u kogoś kompletnie nam obcego. Od początków prehistorii jest najprostszym i najpowszechniejszym przekaźnikiem radości i dobrego samopoczucia.

Ale Uśmiech to nie tylko miłe uczucie w sercu, ale i korzyści! Udowodniono naukowo, że uśmiechnięci ludzie zwykle sprzedają, uczą się i pracują efektywniej, mają szczęśliwsze związki i lepsze kontakty z dziećmi. Łatwiej im zjednać sobie ludzi, zdobyć przyjaciół, a czasem także załatwić coś w urzędzie. 

Śmiech jest także ( w bardziej dosłownym znaczeniu niż większości z nas się wydaje) lekarstwem, które potrafi wyleczyć nawet z ciężkiej choroby. Gdyby nim nie był, po co stosowano by Śmiechoterapię w tak wielu szpitalach?

Niektórzy twierdzą nawet, że wystarczyłoby aby jakiś człowiek śmiał się 10 minut dziennie (średnia wynosi około 2 minut/dzień dla przeciętnego dorosłego) , a wzmocniłby on swój układ immunologiczny na tyle, że niemal wcale by już nie chorował. I choć ta opinia nie znaczy, że czytanie książek z humorami można stosować zamiast antybiotyków, daje to do myślenia co może powstać z jego połączenia z konwencjonalnym leczeniem.

Można by długo się rozwodzić nad kolejnymi korzyściami dawanymi przez Uśmiech. Jednak tak naprawdę przekonasz się o tym na własną rękę, kiedy zaczniesz obserwować jak ludzie reagują kiedy jesteś poważny, a jak gdy życzliwy i uśmiechnięty. Faktem jest zaś, że najwięcej dobrego otrzymasz od życia dopiero wtedy, gdy Uśmiech stanie się twoim sposobem na życie.

“No dobrze, ale tyko niektórzy ludzie mają takie wesołe nastawienie w życiu” – mógłby ktoś powiedzieć. “Co mi z korzyści jakie daje śmiech, skoro zwykle świat daje mi najwyżej powód do zgrzytania zębami?”

Może już to wiesz, a może nie, ale większość rzeczy w życiu jest umiejętnością bądź nawykiem. Czy możesz zrobić salto w tył za pierwszym razem gdy spróbujesz? Za piątym? A może dwudziestym? Zazwyczaj nie, gdyż osiągnięcie zamierzonych rezultatów wymaga dłuższego, często żmudnego treningu. Jednak wizja tego wspaniałego momentu osiągnięcia zamierzonego pułapu napędza ich, dając siłę i nawet przyjemność podczas procesu.

Niestety, z jakiegoś powodu gdy nie chodzi o umiejętność związaną ze sportem, większość ludzi twierdzi że “ja tak nie mam i nie będę mieć”. Mówią to patrząc na tych przyjaźnie usposobionych, uśmiechniętych ludzi. A to nieprawda. Jeśli tylko zechcesz, aby wszystkie dawane przez Uśmiech profity stały się i twoimi, możesz to zrobić. Potrzeba tylko nieco uporu i cierpliwości. Co więcej, zapewniam że będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze dla twoich pleców niż nauka robienia salt.

A więc dalej – uśmiechnij się!