Co zrobić jeśli proteza jest za luźna?

Wielu pacjentów zgłasza się do mnie z problemem za luźnej protezy.

Przyczyn tego może być wiele, na przykład:

-zanik dziąseł /kości pod protezą po dłuższym użytkowaniu

-nieprawidłowy zgryz - np część osób ma tylko górną protezę, a na dole zęby tylko z przodu, co powoduje szybkie rozluźnianie się protezy bo jest wyważana, plus szybsze ścieranie się przednich zębów w protezie.

-rozchwianie lub starcie zębów na których "trzyma się" dodatkowo proteza 

-brak niektórych zębów które były pierwotnie i nieuzupełnianie ich

-stany zapalne dziąseł

-słaba higiena - u wielu osób pod protezą zostaje całkiem sporo resztek jedzenia, co powoduje  stany zapalne i również rozluźnianie się protezy

- samodzielne nieumiejętne próby korekty protezy, np piłowanie pilnikiem czy klejenie super-glue 

U niektórych osób są po prostu słabe warunki, np mocno zanikła kość i cienkie dziąsła ( dlatego też nie warto zbyt wcześnie usuwać zębów jeśli nie ma takiej ewidentnej konieczności, nawet gdy ząb jest mocno popsuty warto sprawdzić, czy nie da się go wyleczyć) 

Co zrobić jeśli masz za luźną protezę?

Oczywiście trzeba znaleźć przyczynę i ją wyeliminować.

Doraźnie - można zastosować np klej do protez. I tu uwaga - to nie jest taki klej, który przykleja protezę na stałe (jak część moich pacjentów myśli ;) - to specjalny preparat, który uszczelnia, ale da się wyjąć i np umyć protezę.

Trwalej - wymaga wizyty w gabinecie i odpowiedniej korekty lub uszczelnienia protezy . Większość protez można uszczelniać, czy też dostawić brakujący ząb lub klamrę, czasem zatrzask na własnym zębie czy nawet zdrowym korzeniu.

Czasem trzeba po prostu wymienić protezę na nową - przeciętnie co ok 5 lat powinno się to robić. 

Czasem są warunki do tego, aby zamiast wyjmowanej protezy zrobić stałe uzupełnienie, np most, który jest mocowany na własnych zębach i niewyjmowany.

W przypadku słabych warunków można rozważyć inne opcje, np założenie implantów i zamocowanie protezy na tych implantach.

Tak czy inaczej w przypadku problemów warto się skonsultować z doświadczonym stomatologiem zajmującym się protetyką, żeby zaradzić problemom i poprawić komfort noszenia uzupełnień.

Jeśli chcesz się umówić na konsultację w naszym gabinecie - napisz lub zadzwoń do nas, zapraszamy :)