Leczenie

Jak ogólnie wiadomo, leczenie zęba polega na oczyszczeniu miejsca zaatakowanego przez próchnicę oraz wypełnieniu powstałego ubytku odpowiednim materiałem. Przede wszystkim staramy się to robić delikatnie, tak aby nie bolało. Gdy trzeba to do leczenia podajemy znieczulenie. Dla osób szczególnie wrażliwych (np. małych dzieci lub osób bojących się znieczulenia) możemy zastosować techniki specjalne.

JAKOSC

Czasem wypełnienia zakładamy z innych powodów niż próchnica – można nimi np. poprawić kształt zęba.

Leczenie kanałowe

Gdy bakterie dostaną się do środka zęba – miazgi (tzw. nerw) lub wręcz pod ząb i pojawi się silny ból lub opuchlizna to zwykle konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zakażonej miazgi ze środka zęba – z komory i kanałów, zdezynfekowaniu tych miejsc i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Czasem konieczne jest założenie innych leków do kanałów przed ich ostatecznym wypełnieniem.

Część osób obawia się leczenia kanałowego, w związku z tym wyjaśnię
Często bywa tak, że leczenie kanałowe wcale nie wymaga znieczulenia, bo nic nie boli. Dzieje się tak, gdy miazga zrobiła się już całkiem martwa i po prostu nie ma już w środku nic wrażliwego. Gdy jednak miazga jest wrażliwa, zwykle leczymy w znieczuleniu, tak aby zapewnić pacjentowi komfort. Czasem można też założyć tzw. „truciznę”, aby przy następnej wizycie nie bolało.

A jeśli ząb jest wrażliwy na ciepło i zimno, a nie widać w nim próchnicy?
Zwykle mamy wtedy do czynienia z tzw. nadwrażliwymi zębami. Często wtedy odsłonięte szyjki zębów (miejsca gdzie korzeń przechodzi w koronę zęba). Takie miejsca wymagają przeważnie zastosowania specjalnego lakieru, czasami wystarczy jednorazowy zabieg, lecz w wielu przypadkach konieczna jest kilkukrotna wizyta.